Badania przeprowadzone przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła pokazują, że w I połowie roku 2020, sprzedaż pomp ciepła powietrze-woda w naszym kraju wzrosła o 50% w porównaniu z rokiem poprzednim, a ilość chętnych wciąż wzrasta. Pompy ciepła to stosunkowo nowa technologia. Towarzyszy temu wiele pytań, które powiązane są z tymi urządzeniami. Odpowiemy na 5 najczęściej zadawanych.
Jak działa pompa ciepła
Pompa ciepła jest to instalacja grzewcza, wytwarzająca energię cieplną przy użyciu naturalnych źródeł, występujących w środowisku. Grunt, powietrze a także woda umożliwiają pobranie przez nią ciepła.
Jak to wygląda w praktyce? Zasada działania pompy ciepła jest podobna do działania lodówki, przy czym mechanizm ten jest odwrócony. Jeżeli chodzi o sposób działania lodówki, to chodzi o usuwanie gorącego powietrza z komory chłodniczej, natomiast w przypadku pomp ciepła – o dostarczenie go do sieci centralnego ogrzewania.
Pompa ciepła ma za zadanie:
- ogrzewanie budynku,
- podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.
Korzystne jest również to, że wiele nowoczesnych urządzeń może służyć również jako klimatyzatory.
Jak działa pompa ciepła? Bez względu na to, gdzie urządzenie pozyskuje energię cieplną, jego zasada jest bardzo prosta oraz podobna.
- Urządzenie pozyskuje energię z tzw. źródła dolnego, czyli z ziemi, wody czy z powietrza. Odbywa się to poprzez cyrkulację czynnika grzewczego (zwykle roztworu glikolu) w systemie. Ciecz absorbuje ciepło z otoczenia, przekazując je do samej pompy ciepła. Warto przy tym podkreślić, że powietrzna pompa ciepła czerpie powietrze bezpośrednio z otoczenia.
- Energia cieplna dociera do tzw. wymiennika ciepła, jest to inaczej parownik, który odpowiada za odparowanie czynnika grzewczego. Następnie para jest kierowana do sprężarki w celu dalszego pogrzania.
- Ciepło przekazywane jest do systemu grzewczego dzięki parze, która skraplana jest pod wysokim ciśnieniem.
- Czynnik grzewczy, który jest skroplony oraz schłodzony wprowadzany jest z powrotem do źródła ciepła. A tym samym uwolnione ciepło przekazywane jest do systemu grzewczego. Tutaj „odbiorcą” jest zwykle woda.
- Ciepła woda wpływa do grzejnika bądź rury grzewczej pod podłogą lub używana jest jako ciepła woda użytkowa.
Proces jest bezobsługowy oraz zautomatyzowany.
Jakie są rodzaje pompy ciepła
Istnieją 3 podstawowe typu pomp ciepła:
- Powietrzna pompa ciepła – w tym przypadku energia pozyskiwana jest z powietrza. Mimo wszystko, nowoczesna wersja tego urządzenia zdaje egzamin również w polskich warunkach atmosferycznych, radząc sobie bez problemy z chłodniejszą pogodą. Dużym udogodnieniem jest fakt, że są stosunkowo łatwe w montażu i tańsze niż inne typy.
- Gruntowa pompa ciepła – polega na pobieraniu energii z gruntu o stabilnej temperaturze przez cały rok. Charakteryzuje się dużą wydajnością, ale jej montaż zmusza do wiercenia otworów w gruncie, dodatkowo sama inwestycja jest nieco kosztowna.
- Wodna pompa ciepła – jej główne źródło stanowi woda. Rozwiązanie to nie jest zbyt rozpowszechnione w polskich warunkach.
Należy zauważyć, że górne źródło może być również inne. Podobnie jak w opisanym powyżej mechanizmie działania, najczęściej ciepło oddawane jest do wody. Na przykład działa tak pompa ciepła powietrze-woda, Można również użyć pompy powietrze-powietrze.
Ile kosztuje pompa ciepła?
W przypadku sprzętu takiego jak pompy ciepła, ceny mogą się znacznie różnić. Zależy to w dużej mierze od wymagań energetycznych budynku (przekładanych na docelową moc instalacji) oraz wybranej technologii i warunków montażu. W związku z tym, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bezpłatnej z wyceny – eksperci Klima System również mogą Ci w tym pomóc.
Jeżeli jednak chcesz mniej więcej poznać cenę pompy ciepła, musisz liczyć się z zainwestowaniem kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszt instalacji pompy powietrze-woda będzie niższy, natomiast koszt instalacji pompy grunt-woda wyższy.
Nie należy także zapominać, że istnieją różnego rodzaju dotacje na pompę ciepła, z których można skorzystać. Wyróżnia się np. rządowy program „czyste powietrze”; jest także możliwość skorzystania z termomodernizacyjnej obniżki podatku PIT. W rezultacie początkowe wydatki zwracają się dość szybko.
Czy pompa ciepła jest kosztowna w eksploatacji?
Korzystanie z urządzeń, takich jak powietrzna pompa ciepła, wiąże się z niskimi kosztami eksploatacji. Większość energii potrzebnej do wytworzenia ciepła, urządzenie pozyskuje je dolnego, naturalnego i odnawialnego źródła. Jednakże gdy w budynku jednocześnie pracuje pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna, panele słoneczne zapewniają prąd do zasilania urządzeń grzewczych – prawie całkowicie bezpłatnie. Chociaż początkowe koszty wydają się duże, oszczędności, które można poczynić są jeszcze większe.
Pompa ciepła czy gaz?
Osobiste preferencje użytkownika wpływają na dobór metody ogrzewania budynku. Trzeba jednak pamiętać, że choć gaz jest obecnie całkiem tani, to jest nieodnawialnym źródłem energii. W rezultacie jego zasoby powoli się zmniejszają. Dlatego nie można mieć pewności, że stawki za 10 lub 20 lat pozostanie taka sama. Dzięki pompom ciepła można w dużej mierze uodpornić się na rosnące ceny energii na rynku, zwłaszcza w pakiecie z produktami fotowoltaicznymi.
Jeżeli masz jakieś inne pytania związane z pompami ciepła, bądź potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszego rozwiązania, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji!