Pompy ciepła - czym jest pompa ciepła i jak działa?
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, którego działanie opiera się o pobieranie i wykorzystywanie energii środowiskowej – z powietrza, gruntu lub wody. Pobrana energia trafia do instalacji grzewczej, a następnie wprost do domu czy mieszkania. Energia elektryczna w tym przypadku służy jedynie do zasilania pompy ciepła, a nie stricte do wytwarzania ciepła. Dzięki temu pompa ciepła jest niezwykle wydajna, nie generując jednocześnie kosztów związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej.
Pompa ciepła składa się z trzech podstawowych elementów:
- dolnego źródła ciepła – grunt/woda/powietrze,
- pompy ciepła – pobiera energię z zewnątrz i transportuje ją do instalacji grzewczej,
- górnego źródła ciepła – instalacja grzewcza, np. ogrzewanie podłogowe lub kaloryfer.

Rodzaje pomp ciepła

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje pomp ciepła: powietrzne pompy ciepła, gruntowe pompy ciepła i wodne pompy ciepła. Największą popularnością cieszą się warianty powietrzne i gruntowe.
Powietrzne pompy ciepła
Jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj. Swoją przewagę zawdzięcza przede wszystkim wydajności, łatwemu montażowi i cenie – znacznie niższej niż w przypadku pomp gruntowych.
W ramach tej grupy wyróżniamy dodatkowo dwa warianty:
- pompy ciepła powietrze-powietrze – pobrane powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła, a następnie wdmuchiwane jest bezpośrednio do wnętrza budynku,
- pompy ciepła powietrze-woda – w proces ogrzewania zaangażowane są dodatkowe zbiorniki ciepłej wody.
Gruntowe pompy ciepła
Te pompy obierają energię z gruntu. Ze względu na swoją specyfikę działania, kwestia montażu gruntowych pomp jest bardziej skomplikowana i wymaga wykonania odwiertów oraz zamontowania wymienników ciepła. Wiąże się to z wyższymi kosztami, ale również z istotnymi zaletami – np. wysoką wydajnością nawet przy bardzo niskich temperaturach.
Jakie są zalety pompy ciepła?
- Energooszczędność – Dzięki zastosowanym technologiom pompy ciepła są niezwykle energooszczędne. Energia elektryczna niezbędna jest jedynie do zasilania urządzenia, natomiast sam proces ogrzewania opiera się na energii ze środowiska.
- Ekologia – Pompa ciepła w głównej mierze wykorzystuje odnawialne źródła energii, nie przyczynia się również do zanieczyszczeń środowiska, ponieważ nie wytwarza żadnych substancji szkodliwych czy toksycznych. Łącząc pompy ciepła z instalacjami typu fotowoltaika czy ogrzewanie podłogowe, tworzymy dom przyjazny środowisku.
- Oszczędność pieniędzy – Dzięki pompie ciepła koszty ogrzewania są znacząco niższe w porównaniu z innymi rodzajami ogrzewania. Sam koszt zakupu pompy ciepła i jej montażu zwraca się już po kilku latach, a długość eksploatacji pompy ciepła to nawet kilkadziesiąt lat. Można skorzystać również z różnego rodzaju dopłat rządowych.
- Łatwość i bezpieczeństwo użytkowania – Praca pompy ciepła nie wymagają żadnej ingerencji użytkownika. Urządzenie jest bezobsługowe i – co ważne – bezpieczne, ponieważ praca pompy ciepła nie stwarza niebezpieczeństwa w postaci wybuchu czy pożaru.
- Wielofunkcyjność – Zastosowanie pompy ciepła nie ogranicza się do ogrzewania pomieszczeń. Może ona również pełnić rolę klimatyzacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Pompy ciepła okolice Szczecina - dlaczego warto wybrać naszą firmę?
Nasza firma ma wieloletnie doświadczenie w temacie pomp ciepła. W tym czasie stworzyliśmy pokaźne portfolio realizacji zarówno w obiektach nowobudowanych, jak i modernizowanych. Co zapewniamy w ramach usługi instalacji pompy ciepła?
- Pomoc w zakresie doboru pompy ciepła dopasowanej do indywidualnych potrzeb klienta.
- Szeroką ofertę pomp ciepła od sprawdzonych i wiodących producentów (np. pompy ciepła Daikin lub pompy ciepła Samsung).
- Profesjonalny montaż pompy ciepła dzięki wykwalifikowanym monterom.
- Serwis pompy ciepła – zarówno gwarancyjny, jak i pogwarancyjny.
W ramach naszych usług oferujemy również doradztwo, sprzedaż i montaż ogrzewania podłogowego.
Zapewnij sobie i swoim domownikom doskonały komfort cieplny o każdej porze roku. Pompy ciepła to ekologiczny, energooszczędny i wydajny sposób ogrzewania pomieszczeń. Jeśli poszukujesz pompy ciepła do swojego domu – zapraszamy do kontaktu!