Czy wentylacja domu jest niezbędna?
Prawidłowa wentylacja w budynku, czyli wymiana zużytego powietrza na świeże powietrze, ma ogromne znaczenie dla zdrowia osób w nim przebywających oraz kondycji samego budynku. Jeżeli wentylacja domu nie działa tak jak należy, mówimy o tzw. sick home syndrome. Taki dom czy mieszkanie są często zagrzybiałe, co jest nie tylko nieestetyczne, ale również negatywnie wpływa na nasze zdrowie, jakość snu czy ogólne samopoczucie.
Do tej pory najczęściej stosowanym systemem wentylacji budynku była wentylacja grawitacyjna. Jest to najstarszy sposób wymiany powietrza, opierający się na różnicy ciśnień – przez nieszczelności lub specjalne nawiewniki świeże powietrze zasysane jest do pomieszczenia, a jednocześnie stare i zużyte powietrze zostaje wypchnięte na zewnątrz. Takie rozwiązanie ma jednak jedną zasadniczą wadę – utratę ciepła. Podczas wymiany nasze domy i mieszkania wychładzają się, przez co trudniej jest utrzymać optymalną dla domowników temperaturę. Odczuwają to zarówno nasze ciała, jak i portfele. By zatrzymać tę niekontrolowaną utratę ciepła, uszczelniamy więc okna i zamykamy nawiewniki, co niestety nie jest dobrym rozwiązaniem. W ten sposób całkowicie wstrzymujemy wentylację i oddychamy nieświeżym powietrzem, gorzej się czujemy i częściej chorujemy.
Na szczęście postęp technologiczny w dziedzinie systemów mechanicznej wentylacji przyniósł nam rozwiązanie, dzięki któremu możliwa jest skuteczna wentylacja z odzyskiem ciepła. Mowa oczywiście o rekuperacji.
Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej pomieszczeń, którego zaletą jest odzysk ciepła. Jak działa rekuperacja? Rekuperacja opiera się na systemie kanałów wentylacyjnych, przez które rekuperator wywiewa zużyte powietrze i jednocześnie nawiewa świeże. Kluczowym elementem jest wymiennik ciepła umożliwiający przekazanie energii między mijającymi się strumieniami powietrza, a więc odzyskuje ciepło – zimą do domu wpada cieplejsze powietrze, a latem chłodniejsze. Taki mechanizm umożliwia dopływ świeżego powietrza i utrzymanie komfortowych warunków termicznych w pomieszczeniu o każdej porze roku bez dodatkowych nakładów energetycznych, co nie byłoby możliwe w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.
Rekuperacja sprawdza się zarówno w przypadku indywidualnych przestrzeni domowych, jak i wentylacji dużych pomieszczeń użytkowych czy przemysłowych.
Zaletą jest nie tylko to, że rekuperator odzyskuje ciepło, ale również filtruje i oczyszcza powietrze ze smogu, kurzu, alergenów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Możliwe jest również podłączenie do instalacji urządzenia nawilżającego. W tej sposób tworzymy komfortową i zdrową przestrzeń domową.
Czy warto zamontować rekuperację - zalety rekuperacji
- Zdrowie i samopoczucie
Efektywny system wentylacji mechanicznej, jakim jest rekuperacja, ma bezpośredni wpływ na zdrowie osób przebywających w pomieszczeniach. Rekuperator obniża poziom dwutlenku węgla, gwarantuje dopływ świeżego powietrza – usuwając z niego smog czy alergeny – a także reguluje wilgotność. Kontrola wilgotności powietrza jest szczególnie ważna, ponieważ w ten sposób chronimy nasz dom przed rozwojem pleśni i grzybów na ścianach. Są one nie tylko nieestetyczne, ale również niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza alergików, astmatyków oraz osób starszych i dzieci. - Komfort
Rekuperator zapewnia nam komfort na wielu płaszczyznach związanych z przebywaniem w domu. Tak jak zostało już wspomniane, zapewnia dopływ czystego i zdrowego powietrza oraz kontroluje temperaturę w naszych pomieszczeniach bez względu na warunki pogodowe. Domownicy szybko zauważają również mniejszą ilość kurzu, brak komarów i much oraz szybko odparowywanie lub całkowity brak pary na oknach i lustrach. - Oszczędności
Praca rekuperacji sprawia, że nie tracimy ciepła, co naturalnie przekłada się na znacznie niższe rachunki za ogrzewanie i energię. W domu z rekuperacją nie potrzebne będą również drogie okna z nawiewnikami czy mikrowentylacją oraz część kominów, co na etapie budowy domu daje znaczące oszczędności.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie rekuperacji?
Decydując się na montaż rekuperacji, należy skrupulatnie podejść do wyboru urządzenia i nie oszczędzać na jego zakupie. Dobry rekuperator to gwarancja efektywnej i bezawaryjnej wentylacji domu. Czym się kierować przy zakupie rekuperatora? Kluczowe będą poniższe czynniki:
- wskaźnik odzysku ciepła,
- wielkość wymiennika ciepła,
- wydajność centrali wentylacyjnej,
- atest higieniczny,
- możliwość zamontowania filtrów, systemu antyzamrożeniowego oraz nawilżacza,
- klasa energetyczna,
- głośność pracy całego systemu rekuperacji.
Rekuperacja Szczecin - dlaczego warto wybrać naszą firmę?
Klima System działa na rynku od ponad 20 lat. Zebrane w tym czasie doświadczenie pozwala nam oferować najlepsze rozwiązania i najnowocześniejsze technologie. W naszej ofercie znajdziesz rekuperatory renomowanych firm, takich jak Rotenso, Panasonic, Kaisai i wiele innych. Wykonujemy kompleksową usługę, która obejmuje nie tylko montaż rekuperacji, ale również pomagamy wybrać odpowiednie urządzenie oraz miejsce montażu rekuperatora.
Świadczymy usługi w miejscowości Szczecin, a także innych miastach w województwie zachodniopomorskim. Gwarantujemy najwyższą jakość wykonanych usług popartą wieloletnim doświadczeniem i opiniami zadowolonych klientów. Montaż rekuperacji przeprowadzany jest przez zespół specjalistów, dzięki temu każdy etap montażu rekuperacji przebiega profesjonalnie, sprawnie i bezproblemowo. Wszystko to w perspektywie czasu pozwala znacząco zmniejszyć wystąpienie awarii.