Dopiero po prawidłowym doborze pompy ciepła do warunków pracy pompa ciepła może działać prawidłowo. Dlatego trzeba wiedzieć, na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze tego sprzętu. Która pompa ciepła jest najlepsza do ogrzewania podłogowego, starych domów lub małych (lub odwrotnie, bardzo dużych) powierzchni?
5 zalet powietrznej pompy ciepła do ogrzewania domu
Coraz bardziej popularnym sposobem ogrzewania domu jest odzyskiwanie ciepła z powietrza. W połączeniu z tzw. Ogrzewaniem podłogowym lub ściennym zapewnia wysoki komfort cieplny. Ostatnio poruszaliśmy 5 najczęstszych pytań dotyczących pomp ciepła. Teraz przyszedł czas, aby oszacować koszt takiej pompy ciepła na podstawie wielkości domu. Przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu montażu warto zapoznać się zaletom powietrznych pomp ciepła.
- Pompa ciepła jest ekologiczna — Pozyskiwanie energii z powietrza może pomóc w zmniejszeniu lub nawet wyeliminowaniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
- Pompa ciepła jest uniwersalna — Pompa ciepła posiada zdolność ogrzewania zimą, natomiast latem zapewnia delikatny chłód w pomieszczeniu.
- Instalacja urządzenia jest tania — W porównaniu z innymi typami pomp instalacja powietrzna jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki temu można uzyskać więcej środków z programów dofinansowań i wsparciu rozwiązań ekologicznych.
- Nie ma umów z dostawcami — Posiadanie powietrznej pompy ciepła może znacznie zmniejszyć zależność od innych źródeł energii.
- Pompa ciepła jest bezobsługowa —Plusem jest to, że nie jest ona wymagająca jeżeli chodzi o poświęcanie czasu na przegląd, naprawę czy regenerację itp.
Jak dobrać pompę do powierzchni domu?
Głównym parametrem, który wpływa na wybór rodzaju pompy ciepła to powierzchnia domu. Natomiast aby dobrać sprzęt, który ma działać wiele lat należy zwrócić uwagę na większą liczbę różnych czynników. Chcesz wiedzieć, jak naprawdę działa ogrzewanie tą metodą? Sprawdź zasadę działania pompy ciepła!
Przy wyborze pompy najlepiej kierować się danymi określającymi zapotrzebowanie cieplne konkretnego obiektu (obliczone na etapie projektowania). Jednak w rzeczywistości (ponieważ prywatni inwestorzy ograniczyli koszty projektowania i budowy domów), wiele domów jednorodzinnych nie ma takiej metody obliczeniowej. Dlatego pozostaje tylko ręczne zebranie informacji, które mogą mieć wpływ na ilość wymaganego ciepła, w tym:
- powierzchnia budynku do ogrzania,
- kubatura,
- rodzaj i jakość izolacji cieplnej domu,
- średnie temperatury roczne panujące w danej lokalizacji,
- roczne zużycie wody przez mieszkańców,
- inne parametry.
Jaka pompa ciepła do domu 100 m²?
Moc grzewcza (Pg) to jeden z najważniejszych parametrów jeżeli chodzi o pompy ciepła. Szukając odpowiedniego sprzętu warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się temu parametrowi. Określa on energię jaka jest dostarczana do urządzenia. Zapotrzebowanie na energię zwykłego nowego domu jednorodzinnego to 40-50 W/m².
Moc grzewczą wymaganą przez pompę ciepła dla tego rodzaju domu można obliczyć poprzez pomnożenie wartości powierzchni budynku przez zapotrzebowanie na moc. Na przykład: 100 m² x 50 W = 5 KW. Natomiast trzeba wziąć pod uwagę, że podane wyliczenie ma wyłącznie orientacyjny charakter. Poza czynnikami uwzględnionymi we wzorze istnieją inne czynniki. Również osobiste potrzeby i nawyki mieszkańców powinny determinować najlepszą wydajność pompy ciepła dla domu o powierzchni 100 lub 150 metrów kwadratowych.
Koszt pompy ciepła do domu 100 m²
Koszt instalacji pompy ciepła w domu jednorodzinnym zależy od specyfiki miejsca instalacji systemu i oczywiście zależy również od ceny samego wyposażenia. Średni koszt pompy ciepła dla domu o powierzchni 100 m2 szacuje się na poziomie 8 do 9 tysięcy złotych samego urządzenia. Przy instalacji pomp ciepła cena może wynosić od 30 000 do 80 000. Do 45 000 zł. Pomimo tego, że może to wydawać się, że to dużo, inwestycja ta na pewno się opłaci.
Czy wiesz, że ogrzewanie domu o powierzchni 100 m², zużywanego w 100%, wymaga średnich rocznych opłat w wysokości 3000 zł? Pod względem 12 miesięcy to naprawdę niewiele!
Jaka pompa ciepła do domu powyżej 200 m²?
W przypadku pomp ciepła w domach o większej powierzchni nie są już wyzwaniem. Wystarczy dobrać odpowiedni sprzęt zgodnie z wymaganiami energetycznymi danego budynku, oczywiście biorąc pod uwagę specyficzną strefę klimatyczną oraz zapewniając komfort cieplny i ekonomiczny.
Powietrzne pompy ciepła charakteryzują się większą wydajnością przy dodatnich temperaturach, więc może nie być potrzeby uwzględniania mocy sprzętu w przypadku ekstremalnie niskich temperatur (zwłaszcza jeśli w roku jest kilka chłodnych dni). W najzimniejsze dni zawsze możesz wesprzeć system grzewczy innym sprzętem.
Pompa ciepła do domu powyżej 200 m² – cena
Koszty związane z zastosowaniem pompy ciepła w domu o powierzchni większej niż 200 metrów zależy od:
- ceny samego sprzętu,
- jego rozmiaru,
- złożoności instalacji systemu.
Należy przyjąć, że całkowity koszt domowej pompy ciepła średnio może wynieść co najmniej 60 tysięcy złotych. W nowoczesnych lub nowych domach ta opcja jest opłacalna i bardzo się opłaci!
Warto zastanowić się, ile obecnie kosztuje ogrzewanie Twojego domu. Niezależnie od tego, czy jest to całkowicie nie ekologiczny węgiel, czy gaz ziemny – za dom o powierzchni ponad 200 m2 zapłacimy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Gdy zdecydujemy się na instalację pompy ciepła w tak dużym domu roczny koszt ogrzewania nie przekroczy około 5 tysięcy złotych!
Jak dobrać pompę ciepła do małego domu?
Przed doborem pompy ciepła, nawet w przypadku różnych rozmiarów domów, w tym małych (na przykład mniej niż 100 metrów kwadratowych) należy dokładnie obliczyć zapotrzebowanie na energię. Biorąc pod uwagę osobiste preferencje termiczne mieszkańców, warto skorzystać ze wspomnianego powyżej orientacyjnego wzoru.
Wybór pompy ciepła nie jest łatwy. Z ekonomicznego punktu widzenia nieuzasadnione jest wybieranie sprzętu o bardziej wydajnych funkcjach niż wynika to z wymagań energetycznych budynku. Jeżeli ktoś się waha i ma wątpliwości dotyczące swoich obliczeń, powinien powierzyć go sprawdzonemu fachowcowi i zdać się na jego doświadczenie. Kwoty podane w tym artykule są kwotami szacunkowymi – każde zamówienie na montaż pomp ciepła należy wycenić osobno. Dlatego prosimy o kontakt w celu uzyskania pełnej wyceny. Należy również pamiętać, że doradzamy w zakresie dopłat do energii odnawialnej. Dobre rady przy tego typu inwestycjach są bardzo cenne.